Turkish Embassy in Prishtina

Embassy History and Previous Ambassadors

 
M.Ahmet Yazal
01.09.1999-19.02.2001
Mustafa Osman TURAN
17.10.2000-15.08.2002
Hakan Olcay
31.08.2001-16.09.2002
Metin Kılıç
15.08.2002-17.10.2005
Volkan Türk Vural
31.10.2005-24.08.2007
Mustafa Sarnıç
29.08.2007-31.10.2008
Metin Hüsrev ÜNLER
20.04.2009-26.12.2010
Songül Ozan
15.01.2011-17.08.2015
Kıvılcım KILIÇ
18.08.2015-